Wspieraj lokalne firmy i lokalnych przedsiębiorców!

wpis w: Aktualności - pol | 0

 

Pojawienie się epidemii koronawirusa w Polsce i idąca za tym konieczność narzucenia ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się to niezwykle trudny czas dla przedsiębiorców. Niespodziewane, drastyczne zmniejszenie obrotów firm powoduje ogromny spadek zysków wprowadzając właścicieli w kłopoty finansowe. Co jednak w przypadku osób samozatrudnionych oraz jedno- i kilkuosobowych firm, których sprzedaż spadła praktycznie do zera?

Niezaprzeczalnym jest fakt, że epidemia koronawirusa to zła wiadomość dla polskiej gospodarki. Działania podejmowane dla powstrzymania choroby sprawiają, że różne branże cierpią mniej lub bardziej, finalnie jednak konsekwencje dotkną każdego z nas. Biorąc pod uwagę, iż krajowa gospodarka to jeden, współistniejący organizm napędzany przez producentów, usługodawców i nabywców, w obecnej – wyjątkowej sytuacji, ci ostatni mają ogromny wpływ na „być albo nie być” małych, lokalnych firm.

Jak każdy z nas może wnieść swój drobny wkład w pomoc a w konsekwencji ratunek dla małych i średnich rodzimych przedsiębiorstw?

Nie zaprzestawaj zakupów online i bądź lokalnym patriotą
Czas, który wielu z nas przymusowo spędza w domu, jest doskonałą okazją do „prześwietlenia” Internetu w poszukiwaniu małych, lokalnie działających producentów. Oferują oni regionalne produkty nieodbiegające jakością czy ceną od tych dostępnych w dużych dyskontach, z których na co dzień niestety korzystamy znacznie częściej. W obecnej sytuacji wiele małych sklepów stacjonarnych uruchomiło możliwość zakupów online z dowozem lub odbiorem na miejscu. Pamiętajmy, że wybierając i promując lokalnego producenta napędzamy rodzimą gospodarkę i unikamy wypływu pieniądza za granicę, jak to się odbywa w przypadku zakupów w supermarketach z niepolskim kapitałem.

Wesprzyj branżę usługową
Doskonałym sposobem wsparcia małych firm usługowych, jest dokonanie płatności w czasie rzeczywistym z założeniem realizacji usługi w późniejszym – możliwym dla obu stron – terminie. Dzięki temu pomożemy przedsiębiorcom takim jak np. fryzjer, kosmetyczka, krawiec, fotograf lub firma remontowa czy lokalne biuro turystyczne, którzy borykają się z bieżącymi problemami finansowymi wynikającymi z braku możliwości świadczenia usług.

Podsumowując: nie pozostawiajmy regionalnych przedsiębiorców samym sobie w tym trudnym dla nich okresie. Doceńmy ich pracę i wkład w rozwój naszej polskiej gospodarki – nawet skromne, pojedyncze działania jednostek mogą być niezwykle pomocne.

Źródło: www.biznes.gov.pl