Wsparcie z ZUS, oferta ARP oraz Bon Turystyczny – wideokonferencje MR i PARP w najbliższym tygodniu

wpis w: Aktualności - pol | 0

Przed nami kolejnych tydzień z wideokonferencjami cyklu „Tarcza Antykryzysowa dla Biznesu”. Na spotkaniu 23 czerwca eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybliżą możliwości wsparcia w zakresie świadczeń postojowych oraz zwolnień i ulg w opłacaniu składek. Dzień później, 24 czerwca, pod lupę weźmiemy Bon Turystyczny, czyli realizację zapowiedzi głowy państwa dotyczącej wsparcia polskich rodzin i polskiej branży turystycznej w związku z epidemią koronawirusa.  Na czwartkowej konferencji przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu przybliżą m.in. ofertę w zakresie pożyczek na finansowanie wynagrodzeń i kapitału obrotowego.

Cykl „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” to 20 spotkań on-line poświęconych wybranym narzędziom z tarczy antykryzysowej i finansowej, które organizują Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W każdym tygodniu eksperci z dziedzin prawa, finansów i ekonomii dzielą się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych proponowanych firmom przez rząd.

Spotkania w tygodniu 22-26.06.2020 r.:

wtorek 23 czerwca, godz. 13:00 „Tarcza antykryzysowa – wsparcie z ZUS”

  • świadczenia postojowe – zasady korzystania ze wsparcia, najczęściej popełnianie błędy w składanych wnioskach,
  • ulgi w opłacaniu składek: odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek,
  • zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020r. – zasady korzystania ze zwolnienia, problemy i najczęściej popełniane błędy w składanych wnioskach,

środa 24 czerwca, godz. 13:00 „Branża turystyczna – praktyczne rozwiązanie zapisów zawartych w Tarczy Antykryzysowej, Bon Turystyczny”

  • Bon Turystyczny,
  • wytyczne dla branż związanych z turystyką,
  • zwrot składek wypłaconych na turystyczny fundusz gwarancyjny,
  • dokapitalizowanie turystycznego funduszu gwarancyjnego,

Bon Turystyczny to pierwsze w tak dużej skali narzędzie celowane do jednego sektora. Skorzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy podmiotów z branży turystycznej. 85% z nich to firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Bon Turystyczny powstał z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy (Dzięki temu już niedługo polskie rodziny będą mogły otrzymać bon o wartości 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowe 500 zł w przypadku niepełnosprawności dziecka – wskazuje wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Rozwiązanie przygotowane przez rząd zachęca do wypoczynku w kraju. Jak zaznacza wiceminister resortu rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, skorzystają na nim i prowadzący hotele, i organizatorzy obozów i kolonii dla dzieci. Bon przyczyni się do wzmocnienia ruchu turystycznego w Polsce. Co ważne, skorzystają na nim dzieci, które wyczekują wyjazdów.

czwartek 25 czerwca, godz. 13:00 „Oferta ARP w ramach Tarczy Antykryzysowej

  • leasing z karencją w spłacie,
  • pożyczka na finansowanie wynagrodzeń pracowników MŚP,
  • pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym,

Małe i średnie firmy to siła napędowa polskiej gospodarki. Kryzys wywołany epidemią koronawirusa uderza najmocniej właśnie w sektor MŚP. Ochrona przedsiębiorstw, zachowanie miejsc pracy i mocy produkcyjnych są warunkami kluczowymi dla odrodzenia każdej firmy z osobna i całej gospodarki. Pożyczki obrotowe, które oferuje ARP S.A. w ramach Tarczy Antykryzysowej, to nie tylko gwarancja przetrwania kryzysu, ale szansa na powrót do planów rozwojowych – mówi  Paweł Kolczyński, wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Przebieg konferencji

Każde spotkanie podzielone jest na trzy części. Pierwsza to indywidualne prelekcje zaproszonych ekspertów. Druga ma charakter moderowanej dyskusji, w której paneliści rozmawiają o zagadnieniach poruszonych w trakcie spotkania. Podczas trzeciej, ostatniej części, eksperci odpowiadają na pytania internautów. Dodatkowo, bezpośrednio po zakończeniu każdego wydarzenia jest uruchomiany trzygodzinny dyżur ekspercki (nr tel. 22 101 04 01), podczas którego można skorzystać z telefonicznych konsultacji.

Konferencje będą transmitowane na żywo na stronie internetowej www.parp.gov.pl/tarcza. Pytania do ekspertów można przesłać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.

——–

Partnerami cyklu wideokonferencji „Tarcza Antykryzysowa dla biznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Źródło: PARP