W Łódzkiem startupy kują – 4 grudnia zapraszamy na Łódzkie Dni Innowacji

wpis w: Aktualności - pol | 0

 

Najnowsze projekty startupowe, narzędzia i techniki wspierania młodych firm oraz stan innowacyjności regionu łódzkiego – wszystkie te tematy przewiną się podczas wydarzeń Łódzkich Dni Innowacji 2020 w przyszły piątek (4 grudnia). W dyskusji zabiorą głos doświadczeni, od lat korzystający na innowacjach przedsiębiorcy. Przyjrzymy się ofercie instytucji otoczenia biznesu, pomagających innowatorom wdrażać swoje pomysły, a ze swoimi finałowymi prezentacjami wystąpią startupy, które przeszły pełny cykl mentoringowy w programie akceleracyjnym SkyHUB „Kuźnia Pomysłów”.

Uwaga skupiona na przedsiębiorczości innowacyjnej nie bierze się znikąd. Zainteresowanie rynku coraz to nowszymi rozwiązaniami, błyskawiczny rozwój technologii oraz presja na szybkie i wydajne pokonywanie problemów sprawia, że startupy i projekty, nad którymi te startupy pracują, wywołują sporą ciekawość. Szybko rosnące młode biznesy budzą ogromne nadzieje, gdyż rola, którą odgrywają w tworzeniu nowych miejsc pracy, a także ich wpływ na szeroko rozumianą produktywność w gospodarce, jest niebagatelna. Dlatego wzmacnianie ekosystemów startupowych i bezpośrednie wsparcie dla innowacyjnej przedsiębiorczości ma swoje godne miejsce w spektrum zainteresowania nie tylko państwa i władz lokalnych, ale również większych gospodarczych graczy.

Nie jest to zadanie łatwe, wziąwszy pod uwagę chociażby niejasność, czym są startupy. Podczas Łódzkich Dni Innowacji 2020 nie będziemy jednak skupiać się na definicjach. Zapytamy raczej co się innowacyjnym firmom udało, jak ten sukces osiągnęły, zastanowimy się jak ten sukces przekłada się na korzyści dla regionu, a także w czym łódzki ekostystem startupowy regionu mógłby być lepszy, by te korzyści maksymalizować.

To właśnie silny ekosystem przyciąga do regionu kolejne innowacje i startupy, a wraz z nimi i wysoko wykwalifikowanych pracowników. Powstaje więcej atrakcyjnych do pracy firm, a najbardziej utalentowani absolwenci lokalnych uczelni są bardziej skłonni do pozostania w regionie. Postępująca za tymi procesami dyfuzja innowacji zwiększa ogólny popyt na wyspecjalizowane usługi, dzięki czemu miejsca pracy powstają też w innych sektorach. Wszystko to natomiast składa się na stymulację średnio- i długookresowego wzrostu gospodarczego.

Na wspieranie segmentu innowacji nie ma jednego, uniwersalnego sposobu. Tak jak w nowoczesnym świecie jedyną stałą jest zmiana, tak dla ekosystemu kluczową cechą pozostaje systemowa elastyczność. Jest to niezbędne, gdyż właśnie na unikalności pomysłów, rozwiązań i ludzi opiera się cała innowacyjność. Dlatego we wzmacnianiu lokalnych ekosystemów startupowych najlepiej sprawdza się otwieranie nowych możliwości.

Model podstawowego i funkcjonalnego wspierania innowacji realizuje SkyHUB – utworzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Przedsiębiorczy ludzie znajdują w nim bezpłatną przestrzeń do pracy wspólnej (coworking), w której zespoły projektowe i freelancerzy mogą pracować bez konieczności finansowania własnego biura, co na początkowym etapie działania firmy stanowi istotną barierę rozwojową. SkyHUB mocno stawia na sieciowanie podmiotów (networking), organizując spotkania, szkolenia i Connectory, służące nie tylko zdobywaniu wiedzy o prowadzeniu biznesu, ale przede wszystkim pozyskiwaniu kontaktów i nawiązywaniu nowych relacji biznesowych. Na co dzień dostępni konsultanci podpowiadają młodym firmom jak sięgać po finansowanie lub gdzie szukać klientów i partnerów. W SkyHUB realizowane są konkretne programy wsparcia akceleracyjnego (m.in. „Kuźnia Pomysłów”), w których doświadczeni i rozpoznawalni eksperci oceniają potencjał biznesowy nowych pomysłów oraz doradzają ich twórcom jak stawiać pierwsze kroki na rynku. Tego rodzaju system wsparcia łączy w jednym miejscu kilka różnych narzędzi, których samodzielnie znalezienie i pozyskanie jest dla przedsiębiorców czasochłonne i kosztochłonne.

Podczas Łódzkich Dni Innowacji 2020 poruszone będą rozmaite zagadnienia sektora innowacji w regionie łódzkim. W panelu otwarcia lokalni innowatorzy wraz z dojrzałym biznesem podzielą się swoimi doświadczeniami w kreowaniu najwyższej wartości rynkowej. Podczas sesji pitchingowej obejrzymy wystąpienia startupów, które przeszły sito rekrutacji i właśnie kończą swój udział w najnowszym programie akceleracyjnym SkyHUB. Dowiemy się jak ich pomysły ewoluowały w trakcie akceleracji oraz z czym będą podbijać rynek. Ostatnie tygodnie były czasem bardzo intensywnej pracy akceleracyjnej, dlatego poprosiliśmy też mentorów programu, aby opowiedzieli nad czym pracowali ze startupami i jakie efekty to wkrótce może przynieść. Na zakończenie, swoje strategie na najskuteczniejsze systemy wsparcia dla młodych firm pokażą lokalne instytucje otoczenia biznesu, natomiast eksperci z sieci krajowych zaprezentują doświadczenia w pracy z innowacyjnym biznesem w nieco szerszym kontekście.

Agenda
09:50 – Studio
10:00 – Otwarcie: panel dyskusyjny „Innowacje – jak i po co?” [60’ live] 10:55 – Studio
11:00 – Finał programu akceleracyjnego Kuźnia Pomysłów [60’ live] 11:55 – Studio
12:00 – przerwa [55’] 12:55 – Studio
13:00 – Panel dyskusyjny „Od zwykłego pomysłu do zwycięskiego projektu” [90’ live] 14:30 – Studio – zamknięcie

Wydarzenie zajmie cały trzeci dzień Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2020.
Sprawmy, by 4 grudnia stał się prawdziwym świętem łódzkich innowacji!
Rejestracja na wydarzenie – tutaj»

Źródło: Łódzkie dla Biznesu