Ponad 600 mln zł więcej w „Szybkiej Ścieżce” z 2019 r.

O ponad 600 mln zł zwiększmy został budżet finansowanego z Funduszy Europejskich konkursu „Szybka Ścieżka”. Łączny budżet konkursu to obecnie aż 1,7 mld zł, w tym ponad miliard złotych to środki dla MŚP i konsorcjów naukowo-przemysłowych.

Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców i naukowców

Konkurs „Szybkiej Ścieżki” był ogłoszony w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w zeszłym roku. Z kolei w kolejnym, ogłoszonym przez NCBR w styczniu tego roku konkursie z budżetem 1,1 mld zł kończy się właśnie II runda, a już 21 kwietnia rozpocznie się III runda naboru wniosków. Jest skierowana do przedsiębiorstw z sektora MŚP, konsorcjów takich firm oraz konsorcjów MŚP z udziałem jednostek naukowych. Mogą się ubiegać o wsparcie sięgające nawet do 80% wartości projektu.

– Ściśle współpracując z ministerstwami działamy na rzecz przedsiębiorców i naukowców wykorzystując wszelkie dostępne środki i zasoby. Zwiększyliśmy finansowanie z Funduszy Europejskich w konkursie „Szybkiej Ścieżki” bez ograniczeń tematycznych, co pozwoli skorzystać z tych pieniędzy szerokiemu gronu firm i jednostek naukowych planujących stworzenie innowacyjnych produktów i usług – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Szybka Ścieżka”: proste zasady, więcej korzyści

Jako pierwszy w tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w styczniu konkurs „Szybkiej Ścieżki” bez ograniczeń tematycznych. Zgłaszany projekt musi się jedynie wpisywać w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jednostek naukowych NCBR uprościło w nim zasady udziału i kryteria oceny wniosków. Liczba kryteriów została zredukowana do 13.

O sięgające nawet ponad 20 mln euro wsparcie na realizację projektu badawczo-rozwojowego mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Minimalna wartość projektu realizowanego samodzielnie przez firmę z sektora MŚP to milion złotych. W pozostałych przypadkach to dwukrotność tej kwoty. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie NCBR

Zainteresowani uzyskaniem dofinansowania mogą skorzystać z dostępnych na stronie NCBR bezpłatnych i prostych w użyciu aplikacji „Asystent innowacji” i „Asystent budżetowy”, specjalnie przygotowanych materiałów szkoleniowych „Akademii online NCBR dla firm” na kanale Youtube NCBR oraz usług Punktu Informacyjnego, który mailowo i telefonicznie wspiera wnioskodawców. Agencja wykonawcza ministra nauki regularnie organizuje także spotkania i warsztaty, które obecnie prowadzone są online.

 

Więcej o konkursie: tutaj

 

 

Źródło: NCBR