Misja gospodarcza na Białoruś (5-8 kwietnia 2020 r.)

wpis w: Aktualności - pol | 0

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ambasadą RP w Mińsku oraz Białoruską Izbą Handlowo-Przemysłową zapraszają do udziału w misji gospodarczej na Białoruś, która odbędzie się w dniach 5-8 kwietnia 2020 r.

Program misji obejmować będzie Mińsk oraz obszary przygraniczne Grodno i Brześć, gdzie realizowanych jest wiele projektów technologicznych, w tym m.in. z zakresu ochrony środowiska.

Do perspektywicznych sektorów wzbudzających zainteresowanie wśród białoruskich partnerów można zaliczyć m.in.: odnawialnych źródeł energii i zielonych technologii (gospodarka odpadowa, ochrona wód), budowy maszyn (ogólna), budowy maszyn rolniczych, produkcji części do samochodów, ciągników itp., transportu i logistyka, obróbki drewna i produkcji mebli, przemysłu spożywczego (produkcja i składowanie produktów rolnych, przetwórstwo żywności), farmacji, informatyki i telekomunikacji.

Białoruś należy do najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów byłego ZSRR. Czynnikiem wpływającym korzystnie na prowadzenie interesów z naszym wschodnim sąsiadem jest stabilność gospodarcza tego kraju. Około 80% PKB kraju powstaje w oparciu o sektor publiczny, co gwarantuje wypłacalność i minimalizuje ryzyko bankructwa potencjalnych partnerów handlowych.

Niewątpliwą korzyścią płynącą ze współpracy z Białorusią jest dostęp do dwóch innych potężnych rynków: Rosji i Kazachstanu. Wynika to z przynależności Białorusi do Unii Celnej (a od 1 stycznia 2015 do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej – ЕАЭС), która na preferencyjnych warunkach traktuje towary podlegające odprawie celnej na jej terenie. Białoruś stanowi więc wrota do znacznego obniżenia kosztów w handlu z Rosją i Kazachstanem.

Polska cieszy się rosnącym zainteresowaniem firm białoruskich co zaowocowało licznymi wspólnymi wydarzeniami współorganizowanymi przez KIG.

Zobacz:

Wizyta Przewodniczącego Rady Republiki Białoruś

Polsko-Białoruskie Forum Biznesu

Misja gospodarcza KIG na Białoruś (marzec 2019)

Zainteresowanych udziałem w misji prosimy o pilne zgłoszenie poprzez wypełnienie formularza on line:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Po przesłaniu zgłoszenia otrzymacie Państwo dalsze informacje organizacyjno-logistyczne oraz kosztowe.

Kontakt:
Piotr Lipiec
tel. 22 630 96 06
e-mail: plipiec@kig.pl

Źródło: KIG