Misja gospodarcza do irackiego Kurdystanu – nowe otwarcie dla eksporterów i inwestorów (29 września – 3 października 2019 r.)

W imieniu Krajowej Izby Gospodarczej zapraszamy na misję gospodarczą do irackiego Kurdystanu, która odbędzie się w dniach 29 września – 3 października 2019 r.

Misja ma charakter wielobranżowy, jej celem jest kompleksowa prezentacja polskiej oferty eksportowej oraz inwestycyjnej, a także nawiązanie kontaktów handlowych przez polskich przedsiębiorców z potencjalnymi partnerami w Iraku.

Irak stopniowo stabilizuje się politycznie, a odbudowujący się ze zniszczeń kraj jest otwarty na zagraniczne inwestycje. Region Kurdystanu także odzyskuje dawny status tętniącego życiem centrum biznesowego Iraku. W programie misji m.in. udział w wielobranżowych targach Erbil International Fair 2019, fora bzinesowe w Erbilu i Sulejmaniji przygotowane we współpracy z lokalnymi Izbami, spotkania B2B z lokalnymi partnerami.

REJESTRACJA ONLINE

 

Program misji:

 • Udział w targach wielobranżowych Erbil International Fair 2019 (Do potwierdzenia – w ramach polskiego stoiska z możliwością prezentacji własnej oferty reklamowej; ubiegamy się o dofinansowanie na budowę stoiska).
 • Fora biznesowe w Erbilu i Sulejmaniji przygotowane we współpracy z lokalnymi Izbami.
 • Spotkania B2B z irackimi przedsiębiorcami.
 • Spotkanie z ekspertami na temat rynku irackiego.
 • Spotkania z przedstawicielami irackich instytucji zajmujących się inwestycjami.

 

Koszt udziału jednego przedstawiciela firmy to: 6890,- PLN netto, płatne w całości do 16.08.2019 r. lub w ratach:

 • I rata w wysokości 3890,- PLN netto płatna do 16.08.2019 r.
 • II rata w wysokości 3000,- PLN netto płatna do 13.09.2019 r.

Cena obejmuje:

 • Udział w misji i wszystkich wymienionych wyżej wydarzeniach,
 • Materiały promocyjno-informacyjne,
 • Tłumaczenia,
 • Grupową rezerwację w hotelu (ze względów logistycznych sugerujemy zatrzymanie się w jednym hotelu wszystkich uczestników, który wcześniej zarezerwujemy – pokoje jednoosobowe),
 • Przelot na trasie Warszawa – Erbil – Warszawa,
 • Ubezpieczenie,
 • Transport na miejscu,
 • Kompleksową obsługę wydarzenia przez pracowników KIG.

 

Dla kogo jest ta misja?

Program misji, podobnie jak targi Erbil International Fair, ma charakter wielobranżowy, odpowiedni dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby nawiązać relacje handlowe z Irakiem lub inwestować w tym kraju.

W tym samym miejscu i czasie, co Erbil International Fair, odbywają się też targi budowlane – Project Iraq (dot. odbudowy zniszczonych miast) oraz targi spożywcze Iraq Agrofood. Zwiększa to szansę nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych.

Z uwagi na duże potrzeby w wielu dziedzinach w kraju, który stabilizuje się po wojnie, zapotrzebowanie na rozmaite towary i usługi jest ogromne. Szczególnie wyróżnić można następujące sektory:

 • Budownictwo i maszyny budowlane, sprzęty do remontu, wyposażenie,
 • Rolnictwo i maszyny rolnicze,
 • Branża spożywcza, w tym alkoholowa,
 • Branża farmaceutyczna,
 • Suplementy diety,
 • Gospodarowanie wodą i ściekami,
 • Telekomunikacja i sieci komputerowe.

Dlaczego Irak? Dlaczego Iracki Kurdystan?

Stabilność polityczna dobrze służy rozwojowi gospodarki. Bagdad eksportuje dziennie około 4 milionów baryłek ropy, co przy obecnych cenach zapewnia mu środki na bieżące wydatki państwa i inwestycje.

Na targach w Erbilu prezentują się państwa z całego świata oraz kręgi polityczne i biznesowe z całego Iraku. W Kurdystanie wznowiono wiele inwestycji wstrzymanych w poprzednich latach, notowany jest ciągły wzrost konsumpcji. Po okresie impasu gospodarczego, wynikającego z niespokojnej sytuacji w Iraku i na Bliskim Wschodzie, region Kurdystanu odzyskuje dawny status tętniącego życiem centrum biznesowego Iraku.

Środowisko biznesowe Kurdystanu jest liberalne, otwarte na lokalne i międzynarodowe inwestycje prywatne. W regionie mieszka 5,5 mln osób, co stanowi duży rynek konsumencki. Wobec braków w zaspokajaniu lokalnego popytu jest to rynek z dużym potencjałem budowania relacji handlowych. Handel jest zresztą jednym z głównych czynników wzrostu gospodarczego w Kurdystanie i w całym Iraku.

Pomimo wielu wyzwań stojących przed Kurdystanem, regionalny rząd był w stanie utrzymać stabilność i bezpieczeństwo. Region Kurdystanu jest bezpieczny i otwarty dla biznesu.  Minister Spraw Zagranicznych RK Falah Mustafa

Według Kurdystańskiego Zarządu Inwestycyjnego, import stanowi 85% szacowanego rocznego handlu zewnętrznego w Regionie Kurdystanu (RK) w wysokości 5,0–5,5 mld USD, przy czym Turcja jest największym partnerem handlowym, dominującym w wielu sektorach, w tym w budownictwie. RK zawarł z  Turcją 50-letnią umowę energetyczną, która obejmuje również eksport gazu do Turcji od 2017 r.

Badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Handlu i Przemysłu ujawniło, że 94% transakcji biznesowych RK dotyczy 15 krajów, i skategoryzowało import do 21 klastrów prowadzonych przez elektronikę, produkty żelazne, a następnie produkty spożywcze, w tym artykuły spożywcze i drób. 

 Udało nam się nawiązać dobre relacje z ponad 45 regionalnymi izbami gospodarczymi i związkami Biznesowymi z krajów takich jak Turcja, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Jordania, Egipt, Tunezja i wiele innych  krajów arabskich. – Prezes Izby Handlu i Przemysłu Erbil, Dara Jalil Khayat

W Bagdadzie powstał niedawno rząd centralny, w którym najważniejsze stanowiska sprawują Kurdowie.

Pozytywne sygnały nadchodzące z Iraku zachęcają środowisko naszego biznesu do większego zainteresowania się irackim rynkiem, w tym zwłaszcza kurdyjskim ze względu na lepsze rozeznanie, możliwości transportu drogowego (Kurdowie otwierają trzecie przejście graniczne z Turcją)  i obecność w Erbilu polskiego konsulatu.

W kwestiach gospodarczo-społecznych – rząd koncentruje się na sprawach związanych z odbudową terenów odbitych z rąk tzw. Państwa Islamskiego (PI) i stworzeniu warunków sprzyjających powrotowi osób, które uciekły przed PI do innych prowincji, w tym zwłaszcza do Kurdystanu (około 1,8 mln osób).

Trwa rozbudowa, z pomocą kapitału zagranicznego, przemysłu naftowego będącego podstawą irackiej gospodarki oraz energetycznego. Postępująca stabilizacja wewnętrzna sprzyja aktywnej polityce zagranicznej, zwłaszcza w odniesieniu do sąsiadów  i tworzeniu dobrego klimatu dla biznesu. 

Serdecznie zapraszamy do udziału. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Biurem Współpracy z Zagranicą: 

Bartłomiej Nersewicz
bnersewicz@kig.pl
+48 22 630 96 86

Piotr Lipiec
plipiec@kig.pl
+48 22 630 96 06

 

REJESTRACJA ONLINE