Misja Gospodarcza do RPA (Cape Town, Johannesburg, Pretoria) 21 – 27 lutego 2018

wpis w: Aktualności - pol | 0

Misja Gospodarcza do Republiki Południowej Afryki (Cape Town, Johannesburg, Pretoria) 21 – 27 lutego 2018

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Johannesburgu, Agencją Handlu, Inwestycji i Turystyki Wesgro w Cape Town oraz Izbą Przemysłowo-Handlowa w Johannesburgu organizuje Misję Gospodarczą do RPA w dniach 21 – 27 lutego 2018 r.

Program Misji przewiduje organizacje forów biznesu i indywidualnych spotkań biznesowych w największych ośrodkach przemysłowo-handlowych RPA: Johannesburgu i Cape Town. W trakcie pobytu polscy przedsiębiorcy odbędą również rozmowy w wybranych instytucjach gospodarczych i ministerstwach, których zakres zostanie dopasowany do branż i zainteresowań uczestników Misji.

Dla zainteresowanych istnieje możliwość opcjonalnego poszerzenia programu o wizytę w Botswanie (Gaborone) 27.02-1.03.2018. Program biznesowy w Botswanie skierowany jest głownie dla firm z sektorów takich jak: produkcja sprzętu rolniczego i narzędzi, produkcja części samochodowych, rolnictwo ukierunkowane na przetwarzanie żywności oraz przemysł usług (ubezpieczenia, bankowość), ICT.

Dlaczego RPA ?

Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na kontynencie afrykańskim, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy w tej części regionu. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody.

Potencjalnymi obszarami rozwoju współpracy pomiędzy Polska a RPA jest szczególnie sektor górniczy, w tym wzbogacanie rud i sektor energetyczny. Kolejne priorytetowe sektory to wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu, produkcja części samochodowych, komponenty do produkcji samolotów, infrastruktura, logistyka, porty i rozwój południowoafrykańskiej floty handlowej, w tym przypadku Polska ma szanse stać się kluczowym partnerem RPA w szkoleniu kadr. Znaczące inwestycje planowane w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych w okolicach Durbanu i Richards Bay, Port Elizabeth i Cape Town stwarzają szansę na rozwój współpracy morskiej.

Duże możliwości rozwoju istnieją także w branżach eksportowych: w budownictwie (okna, drzwi, gotowe domy),wyposażeniu wnętrz, meblach, tkaninach dekoracyjnych, kosmetykach, narzędziach medycznych, AGD, elektronice, jachtach i łodziach motorowych, częściach i artykułach motoryzacyjnych, farmaceutykach.

Szanse dla dostawców z branży budowlanej, energetyki, maszyn i technologii górniczych oraz wyposażenia wnętrz stwarza wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju, wyceniany na 100 mld dol. w najbliższych latach.

Południowoafrykański rynek może być atrakcyjny praktycznie dla wszystkich towarów konsumpcyjnych i żywnościowych z Polski. RPA jest także największym inwestorem spośród krajów afrykańskich w Polsce.

Według szacunków polskich służb dyplomatycznych i handlowych w ciągu pięciu lat wielkość obrotów Polski z RPA może wzrosnąć pięciokrotnie. Oznacza to, że wartość handlu zagranicznego z Republiką Południowej Afryki może wzrosnąć o 4 mld dol. http://www.mr.gov.pl/media/44757/RPA 29 09 2017.pdf

Ramowy program pobytu Misji KIG w RPA obejmuje :

program gospodarczy w Johannesburgu, Cape Town i Pretorii w tym: fora gospodarcze i rozmowy B2B polskich i południowoafrykańskich przedsiębiorców (Cape Town i Johannesburg), spotkania w wybranych ministerstwach i instytucjach rządowych w Pretorii, spotkania z przedstawicielami kół gospodarczych i biznesowych (Pretoria) oraz w WPHI w Johannesburgu i Ambasadzie RP w Pretorii.

Szacunkowy koszt udziału w Misji wynosi ok. 8.800 PLN netto + 23% VAT i obejmuje pełny program merytoryczny oraz obsługę logistyczną pobytu uczestników misji w RPA. W przypadku zainteresowania poszerzeniem programu o wizytę w Botswanie (Gaborone), podamy koszt misji z programem w Botswanie.

Program merytoryczny pobytu misji w RPA zawiera:

 • przygotowanie Forów Gospodarczych w Johannesburgu, Cape Town (opcjonalnie: spotkania biznesowe w Gaborone)
 • organizację spotkań B2B z potencjalnymi partnerami biznesowymi;
 • organizację spotkań z lokalnymi instytucjami rządowymi;
 • opiekę organizacyjną przedstawicieli KIG podczas trwania misji. oraz
 • pełną obsługę logistyczną:
 • przelot w klasie ekonomicznej Warszawa – Cape Town i Johannesburg – Warszawa
 • przeloty lokalne: Cape Town-Johannesburg
 • transfery lotnisko / hotel / lotnisko
 • pobyt w **** hotelach w Johannesburgu i Cape Town (rezerwacja hotelowa dla całej grupy zostanie dokonana przez KIG za pośrednictwem Ambasady RP, natomiast opłaty za hotel dokonują na miejscu uczestnicy misji – koszt 1 noclegu ok. 200 USD)
 • ubezpieczenie (w przypadku Botswany – dodatkowo potrzebna wiza)
 • przygotowanie materiałów promocyjno-informacyjnych o uczestnikach misji dla lokalnych partnerów i rozmówców biznesowych
 • program towarzyszący.

Z uwagi na harmonogram przygotowań (w tym konieczność wykupienia założonych rezerwacji lotniczych oraz potwierdzenia rezerwacji hotelowych, lokalnych przelotów itp. w celu utrzymania ich cen) prosimy o PILNE wypełnienie formularza zgłoszenia Rejestracja on line Wszystkim zarejestrowanym przekażemy następnie szczegółowe informacje organizacyjne.

Zapraszamy do kontaktu:

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA – Biuro Współpracy z Zagranicą

Agnieszka Salamończyk – tel: 22 6309773, 516 178476, asalamonczyk@kig.pl Elżbieta Wojtas – tel 22 6309752, ewojtas@kig.pl