Misja Gospodarcza do RPA – 21-26.11.2017 r.

wpis w: Aktualności - pol | 0

Misja Gospodarcza do Republiki Południowej Afryki (Johannesburg, Pretoria, Cape Town) 21 – 26 listopada 2017

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Johannesburgu , WeSgrO – Agencji ds. Turystyki, Handlu i Inwestycji w Cape Town i Prowincji Zachodniego Przylądka oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Johannesburgu organizuje Misję Gospodarczą do RPA (Johannesburg i Cape Town) w dniach 21 – 26 listopada 2017 r.

 

Program Misji przewiduje organizacje forów biznesu i indywidualnych spotkań biznesowych w największych ośrodkach przemysłowo-handlowych RPA: Johannesburgu i Cape Town. W trakcie pobytu w RPA członkowie Misji odbędą również rozmowy w wybranych instytucjach gospodarczych i ministerstwach, których zakres zostanie dopasowany do branż i zainteresowań uczestników Misji.

Dlaczego RPA ?

Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na kontynencie afrykańskim, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy w tej części regionu. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody.

Kraj podzielony jest administracyjnie na 9 prowincji. Produkt krajowy brutto jest najwyższy w prowincjach Gauteng, KwaZulu-Natal i Western Cape. Te trzy prowincje wytwarzają niemal dwie trzecie PKB całej Republiki Południowej Afryki.

Potencjalnymi obszarami rozwoju współpracy pomiędzy Polska a RPA jest szczególnie sektor górniczy, w tym wzbogacanie rud, i sektor energetyczny. Kolejne priorytetowe sektory to wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu, produkcja części samochodowych – wymiana handlowa w tej dziedzinie rozwija się dynamicznie, komponenty do produkcji samolotów, infrastruktura, logistyka, porty i rozwój południowoafrykańskiej floty handlowej, w tym przypadku Polska ma szanse stać się kluczowym partnerem RPA w szkoleniu kadr. Znaczące inwestycje planowane w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych w okolicach Durbanu i Richards Bay, Port Elizabeth i Cape Town stwarzają szansę na rozwój współpracy morskiej.

 

Duże możliwości rozwoju istnieją także w głównych branżach eksportowych: w budownictwie (okna, drzwi, gotowe domy), wyposażeniu wnętrz, meblach, tkaninach dekoracyjnych, kosmetykach, narzędziach medycznych, AGD, elektronice, jachtach i łodziach motorowych, częściach i artykułach motoryzacyjnych, farmaceutykach.

u

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA

Szanse dla dostawców z branży budowlanej, energetyki, maszyn i technologii górniczych oraz wyposażenia wnętrz stwarza wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju, wyceniany na 100 mld dol. w najbliższych latach.

Południowoafrykański rynek może być atrakcyjny praktycznie dla wszystkich towarów konsumpcyjnych i żywnościowych z Polski. RPA jest także największym inwestorem spośród krajów afrykańskich w Polsce.

Według szacunków polskich służb dyplomatycznych i handlowych w ciągu pięciu lat wielkość obrotów Polski z RPA może wzrosnąć pięciokrotnie. Oznacza to, że wartość handlu zagranicznego z Republiką Południowej Afryki może wzrosnąć o 4 mld dol. /(https://southafrica.trade.gov.pl/pl/wymiana-handlowa/co-kupic-a-co-sprzedac/9996,potencjal-rynku-wewnetrznego-rpa.html/

Ramowy program pobytu Misji KIG w RPA obejmuje :

program gospodarczy w Johannesburgu, w tym: Business Forum Polska-RPA, rozmowy B2B polskich i południowoafrykańskich przedsiębiorców, spotkania w wybranych ministerstwach i instytucjach rządowych, spotkanie z przedstawicielami kół gospodarczych i biznesowych, Biznes Forum i spotkania biznesowe dla polskich uczestników misji w Cape Town, rozmowy B2B polskich i lokalnych przedsiębiorców, spotkania gospodarcze w Pretorii.

 

Krajowa Izba Gospodarcza w ramach realizacji programu zapewnia:

 • program merytoryczny pobytu, w tym:
 • przygotowanie Forów Gospodarczych w Johannesburgu i Cape Town
 • organizację spotkań B2B z potencjalnymi partnerami biznesowymi;
 • organizację spotkań z lokalnymi instytucjami rządowymi;
 • opiekę organizacyjna przedstawicieli KIG podczas trwania misji.

oraz

 • pełną obsługę logistyczną:
 • przelot w klasie ekonomicznej Warszawa – Johannesburg – Cape Town – Warszawa
 • transfery lotnisko / hotel / lotnisko
 • pobyt w **** hotelach w Johannesburgu i Cape Town (rezerwacja hotelowa dla całej grupy zostanie dokonana przez KIG, natomiast opłaty za hotel dokonują na miejscu uczestnicy misji
 • ubezpieczenie
 • przygotowanie materiałów promocyjno-informacyjnych o uczestnikach misji dla lokalnych partnerów
 • program towarzyszący.

Z uwagi na termin misji (konieczność wykupienia założonej rezerwacji lotniczej w celu utrzymania cen przelotów) oraz harmonogram przygotowań wszystkich zainteresowanych udziałem w Misji, prosimy o PILNE wypełnienie formularza zgłoszenia Rejestracja on line Zgłoszenia przyjmujemy do
27 października br

Po dokonaniu rejestracji, otrzymacie Państwo dalsze informacje , w tym organizacyjne i finansowe związane z udziałem w Misji dla podjęcia ostatecznej decyzji nt uczestnictwa.

Kontakt: KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA – Biuro Współpracy z Zagranicą

Agnieszka Salamończyk – tel: 22 6309773, 516 178476, asalamonczyk@kig.pl Elżbieta Wojtas – tel 22 6309752, ewojtas@kig.pl