Polska Strefa Inwestycji
Całe terytorium Polski jest Specjalną Strefą Ekonomiczną. Na każdym, wybranym przez przedsiębiorcę terenie lub nieruchomości, można ubiegać się o pomoc publiczną z tytułu nowej inwestycji.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) udziela wsparcia w postaci zwolnienia z podatku CIT lub PIT od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Inwestując w Łódzkiej SSE, przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego w wysokości nawet do 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Ze wsparcia ŁSSE mogą skorzystać firmy:
- produkcyjne,
- świadczące usługi magazynowania,
- świadczące nowoczesne usługi dla biznesu.
Zwolnienie z podatku można otrzymać na:
- utworzenie nowego zakładu produkcyjnego lub
- reinwestycję, czyli: wzrost zdolności produkcyjnej, dywersyfikacja produkcji czy zmiana procesu produkcyjnego.
Pomoc publiczna w województwie łódzkim, wynosi 40 % kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw, 50 % kosztów kwalifikowanych dla średnich przedsiębiorstw i 60 % kosztów kwalifikowanych dla małych i mikro przedsiębiorstw.
Dodatkowe 10% przysługuje firmom inwestującym w regionie Bełchatowa, na obszarze objętym sprawiedliwą transformacją, czyli w 35 gminach: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluski, Rusiec, Szczerców, Zelów, Gorzkowice, Rozprza, Wola Krzysztoporska, Dobroszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomska, Działoszyn, Pajęczno, Nowa Brzeźnica, Kiełczygłów, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Widawa, Złoczew, Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Czarnożyły, Wieluń, Wierzchlas i miastach: Bełchatów, Radomsko, Piotrków Trybunalski.
Planowana inwestycja musi spełnić określone kryteria ilościowe i jakościowe.
Kryteria ilościowe
Minimalna, wymagana wysokość nakładów inwestycyjnych, które przedsiębiorca zobowiązany jest ponieść, zależy od lokalizacji inwestycji, a dokładniej od stopy bezrobocia w wybranym przez niego powiecie, od wielkości przedsiębiorstwa oraz spełnieniu kryteriów ilościowych (wysokość nakładów) i jakościowych.
Im wyższa jest stopa bezrobocia w powiecie, tym niższa jest wymagana minimalna wysokość nakładów inwestycyjnych. Im mniejsze jest przedsiębiorstwo, tym niższa jest wysokość minimalnych nakładów inwestycyjnych.
Najniższa kwota w przypadku nowej inwestycji to 200 tys. zł, a reinwestycji – 100 tys. zł. W przypadku reinwestycji, próg wartości minimalnych nakładów inwestycyjnych jest obniżony o 50%.
Kryteria jakościowe
Do najważniejszych kryteriów jakościowych zalicza się m.in. innowacyjność, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R), tworzenie trwałych miejsc pracy, działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju, działania edukacyjne i współpracę z uczelniami, a także
Więcej informacji o ofercie ŁSSE dostępnych jest na stronie internetowej: Zwolnienie z podatku
Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Rada gminy/miasta w drodze uchwały może ustanowić zwolnienie od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, jako jedną z form pomocy publicznej.
Udzielana pomoc może być obliczana w odniesieniu do:
- kosztów inwestycji w środki trwałe oraz w wartości niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji, lub
- kosztów utworzenia miejsc pracy związanych z realizacją nowej inwestycji.
Najczęściej rady gmin wprowadzają zwolnienia na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, które stanowi ogólnopolski program pomocowy oraz w ramach pomocy de minimis.
Rozporządzenie Komisji (UE) ustala pułap pomocy de minimis w wysokości 300 tys. euro, przez trzy kolejne lata. Pomoc tę oblicza się w ten sposób, że dodaje się pomoc uzyskaną w ciągu minionych trzech lat, a suma pomocy nie może przekroczyć 300 tys. euro.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: Zwolnienie z podatku od nieruchomości
Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Działanie FELD.01.02 Inwestycje przedsiębiorstw w badania i innowacje, w tym rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
Wsparcie obejmuje:
- projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw;
- usługi badawcze z wdrożeniem dla przedsiębiorstw;
- transfer technologii oraz rozwój współpracy między przedsiębiorcami a sferą B+R.
Działanie FELD.01.05 Konkurencyjność MŚP, w tym wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.
Wsparcie obejmuje:
- internacjonalizację przedsiębiorstw;
- wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0;
- rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych);
- wdrożenie wyników prac B+R;
- wdrożenie innowacji.
Działanie FELD.01.06 Inwestycje w MŚP – IF, w tym wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne.
Wsparcie obejmuje:
- inwestycje w MŚP zwiększające zdolności produkcyjne;
- wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji (umożliwienie regionom i ludności łagodzenia wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie).
Wsparcie obejmuje:
- wdrożenie innowacji, wyników prac B+R (z możliwością wsparcia jako element projektu tworzenia nowych modeli biznesowych);
- rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych), wsparcie tworzenia nowych przedsiębiorstw przy udziale IOB, w tym inkubatorów przedsiębiorczości;
- wdrożenie rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach;
- wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach;
- wsparcie inwestycji w MŚP zwiększających ich zdolności produkcyjne;
- wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach.
Działanie FELD.09.05 Tereny zdegradowane w transformacji (umożliwienie regionom i ludności łagodzenia wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie).
Wsparcie obejmuje:
- inwestycje służące zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych (np. inwestycje w OZE oraz inwestycje przemysłowo-usługowe);
- rozwój cyfrowych baz danych, w tym danych o terenach poprzemysłowych.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: Fundusze Europejskich dla Łódzkiego 2021-2027
Dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy
Obejmuje one darmowe szkolenia zawodowe specjalistów, których potrzebuje inwestor do swojego zakładu, wyposażenie, prace interwencyjne.
Więcej na stronie PUP: Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
Data modyfikacji: lipiec 2025 r.